Tegoroczny Artus Jazz Festival obchodzi mały jubileusz – to już jego piąta edycja. Mimo że stosunkowo młody, festiwal znacząco wpisał się w pejzaż kulturalny Torunia. Kojarzy się z wakacjami oraz letnim, pogodnym czasem. I słusznie, ponieważ koncerty Artus Jazz Festival odbywają się w lipcu oraz sierpniu na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w każdy piątek.
Nie tylko czas i miejsce nadają festiwalowi beztroski charakter – ale przede wszystkim jego różnorodny program. Zgodnie z oczekiwaniami publiczności impreza wzbogaci się w tym roku o bardziej popowe akcenty.
Festiwal zainauguruje 2 lipca (wyjątkowo w sobotę) koncert "Wasowski –Przybora" . Piosenki tego wybitnego duetu usłyszymy w wykonaniu Zbigniewa Zamachowskiego i Janusza Szroma , w jazzowych aranżacjach Włodzimierza Nahornego oraz Andrzeja Łukasika.
Kolejny koncert to spotkanie ze znakomitą wokalistką Anią Dąbrowską – jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek wykonujących muzykę z pogranicza popu i soulu. Większość jej albumów uzyskała status platynowej płyty, zdobywając przy tym duże uznanie krytyki i publiczności. Obecność artystki na festiwalu jest ukłonem w stronę muzyki leżącej na peryferiach jazzu, który, jak przyznaje sama Dąbrowska, wiele razy dawał jej twórcze inspiracje.
Duża dowolność interpretacyjna i aranżacyjna oraz tendencja do improwizacji – to podstawowe cechy jazzu. Takie potrzeby publiczności zaspokoi z pewnością WAZ Trio , czyli trójka legendarnych muzyków jazzowej sceny Chicago – saksofonista Edward Wilkerson, basista Tatsu Aoki i perkusista Michael Zerang. Ich improwizowane sety mają charakter wyjątkowego spotkania nie tylko trzech indywidualności, ale i trzech kultur – afroamerykańskiej (Wilkerson), azjatyckiej (Aoki) i Bliskiego Wschodu (Zerang).
Kolejnym znakomitym gościem festiwalu będzie Leszek Możdżer – pianista, kompozytor i aranżer. Ten niestrudzony w swych poszukiwaniach muzycznych artysta wystąpi przed toruńską publicznością ze swoim kolejnym nietypowym projektem. Do udziału w nim zaprosił Andrzeja Bauera i grupę Cellonet składającą się z ośmiu wiolonczelistów. Leszek Możdżer jest jedną z największych osobowości polskiego jazzu, a jego koncerty to zawsze gwarancja najwyższej jakości doznań.
Podobne emocje zapewni HeFi Quartet z gościnnym udziałem Krzesimira Dębskiego . Podczas koncertu usłyszymy najnowsze kompozycje z płyty "Kinetyka" – projektu świetnego flecisty i saksofonisty Leszka HeFi Wiśniowskiego. Muzyk ten konsekwentnie wykracza poza ramy jednego stylu czy gatunku, a ponadto obdarzony jest zdolnością intuicyjnego łączenia pozornie odległych światów muzycznych. Porusza się w obszarze muzyki jazzowej, etnicznej, klasycznej, współpracuje także ze sceną eksperymentalną. Niewątpliwie wielką gwiazdą tego koncertu będzie Krzesimir Dębski – skrzypek jazzowy, kompozytor, dyrygent, aranżer i producent muzyczny. Twórca muzyki teatralnej (ponad 40 premier), eksperymentalnej i filmowej – skomponował muzykę do 50 filmów fabularnych ("Ogniem i mieczem", "Szwadron").
Ostatnie dwa koncerty AJF ponownie zgromadzą fanów występów wokalnych – tym bardziej, że to wyjątkowo atrakcyjne propozycje: w pierwszy piątek sierpnia zaśpiewa Kuba Badach, zaś na zakończenie festiwalu wystąpi Sydney Ellis & Czwojda Band.
Kuba Badach wraz z Adamem Palmą (gitara) i Mariuszem "Fazi" Mielczarkiem (saksofon) zaprezentują nam mieszankę jazzu, rocka, bluesa, country i polskich piosenek. Adam Palma mieszka w Manchesterze, gdzie rozwija karierę solową i występuje u boku najlepszych światowych gitarzystów akustycznych, takich jak m.in. Tommy Emmanuel, Martin Taylor, Joscho Stephan, Richard Smith czy Gary Potter. Mariusz "Fazi" Mielczarek to z kolei mistrz nastrojowych ballad, artysta obdarzony demoniczną siłą, geniusz improwizacji, wizjoner i wspaniały wirtuoz. Kuba Badach to wokalista, instrumentalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, uznawany za jednego z najlepszych wokalistów jazzowych. W tym roku zdobył Fryderyka w kategorii Wokalista Roku.
Festiwal zakończy temperamentna Sydney Ellis , której specyficzna barwa głosu, wynikająca z jej afroamerykańskiego pochodzenia, zadowala nawet najbardziej wymagającą publiczność. Wokalistka specjalizuje się w śpiewaniu bluesa, jazzu i gospel. W jej repertuarze znajdują się klasyczne i najbardziej rozpoznawalne standardy z repertuaru ponad 40 znanych wykonawców – m.in. Dinah Washington, Niny Simone, Elmore a Jamesa, Louisa Armstronga, Nat King Cole a, Bassie Smith.
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/jazz-na-dziedzincu